Safco Modular Mailroom Sorter
Stock #SAF7751GR
$584.47
/ 1 Each
- 1 + $584.47 EA
25 Compartment(s) - 1 Tier(s) - 14.25" Height x 57.50" Width x 13" Depth - 10% Recycled - Enamel - Gray - Steel - 1 Each
- Features extra-wide, 11" mail trays
- Form any combination of compartments up to 25
- Shelves adjust in 7/8" increments
- Can be used standalone or stacked
- Includes 20 molded compartment trays with label holders
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 7751GR |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | E-Z Sort |
| Product Name | Modular Mailroom Sorter |
| Product Description |
Modular mailroom furniture was created with efficiency and flexibility in mind. Modular units can be used in any combination. Durably made of heavy-gauge steel to withstand the everyday rigors of a busy mailroom. The Sorting Table with Shelf supports up to 500 lb. on extra-thick 1-1/2" steel legs and a 1-1/8" thick wood laminate top with tough t-mold edges. Surface adjusts from 28" to 36" high to place users at the best working height. Includes shelf for additional storage space with 14" clearance and 150 lb. capacity. Offers a gray baked enamel finish. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Mailroom Sorter |
| Total Number of Compartments | 25 |
| Number of Tiers | 1 |
| Finishing | Enamel |
| Application/Usage | Mail Sorter |
| Color Family | Gray |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Steel |
| Height | 14.25" |
| Width | 57.50" |
| Depth | 13" |
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Limited Warranty | Lifetime |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.