Safco 72-Compartment Literature Organizer
Stock #SAF9241BLR- 1 + $1,322.18 EA
750 x Sheet - 72 Compartment(s) - Compartment Size : 3" x 9" x 12.25" - 71" Height x 37.50" Width x 12.75" Depth - Floor - Interlockable - 50% Recycled - Black - Steel, Fiberboard - 1 Each
- Stores, sorts and organizes letter-size literature using a minimum of floor space
- Built with strong steel frame and reinforced bottom shelf
- Steel shelves and dividers interlock for extra strength
- Letter-size compartments measure 9"W x 12-1/4"D x 3"H
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Safco Products |
| Manufacturer Part Number | 9241BLR |
| Brand Name | Safco |
| Product Line | E-Z Stor |
| Product Name | 72-Compartment Literature Organizer |
| Product Description |
Sturdy, compact and convenient organizer stores, sorts and organizes letter-size literature using a minimum of floor space. Premium steel unit is built with a strong steel frame and reinforced bottom shelf. Steel shelves and dividers interlock for extra strength. Double sidewall construction with solid fiberboard back. Compartments hold up to 750 sheets in letter units. The letter-size compartments measure 9" x 12-1/4" x 3". Identify the contents on the wide shelf fronts that serve as label holders. Quick connect uni-lock assembly. Organizer is made with a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Literature Rack |
| Item Capacity | 750 x Sheet |
| Total Number of Compartments | 72 |
| Compartment Height | 3" |
| Compartment Width | 9" |
| Compartment Depth | 12.25" |
| Shape | Rectangle |
| Placement | Floor |
| Application/Usage | Literature Organization |
| Features | Interlockable |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Height | 71" |
| Width | 37.50" |
| Depth | 12.75" |
| Weight (Approximate) | 121 lb |
| Certifications & Standards |
Greenguard Certified |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 50% |
| Assembly Required | Yes |
| Country of Origin | Thailand |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Limited Warranty | Lifetime |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.