Smead Straight Tab Cut Letter Recycled File Pocket
Stock #SMD24115
$73.70
/ 50 / Box
- 1 + $73.70 BX
8 1/2" x 11" - 1 Pocket - 11 pt. - 2 Plys - Manila - Heavyweight Cover, Embossed - 10% Recycled - 50 / Box
- The industry standard for efficient shelf filing
- Pocket on inside front panel safely holds small or loose items
- Reinforced tab for extra durability
- Straight-cut tabs for color-coded indexing
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 24115 |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | End Tab Pocket Folders |
| Product Description | End-tab pocket folders feature a handy pocket (5-3/4" x 9") on the inside that holds small or loose materials. Two-ply folders are ideal for holding X-rays or protecting photos. Pockets open on the top and inside edge for easy filing and are sealed on the other edge. Heavyweight folders have 3/4" wide tabs and are made of 11 point stock. Straight-cut tabs are embossed for easy label placement. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | File Pocket |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Total Number of Pockets | 1 |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Size | 3/4" |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features |
|
| Color | Manila |
| Weight (Approximate) | 1.70 oz |
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.