Smead Letter Recycled End Tab File Folder
Stock #SMD24190
$113.87
/ 100 / Box
- 1 + $113.87 BX
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - 11 pt. - 2 Plys - Manila - 10% Recycled - 100 / Box
- Fits in a standard drawer
- Also perfect for files that are stored in shelf systems
- Full-height, extended end tab and a reinforced top tab
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 24190 |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Conversion Folder with Top and End Tabs |
| Product Description | Conversion folder fits in a standard drawer yet has a full-height extended end-tab and a double-thick top-tab. Perfect for files that are stored in shelf systems, but are frequently used and temporarily stored in desk file drawers. Or for files that are used in shelf filing systems, but are later moved to storage boxes for archives. Other features include interlocking two-ply tab, 11 point manila stock and rounded top corners in front and back. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | End Tab File Folder |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Folder Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Color | Manila |
| Width | 12" |
| Depth | 9 1/2" |
| Weight (Approximate) | 1.41 oz |
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.