Smead Shelf-Master Straight Tab Cut Letter Recycled End Tab File Folder
Stock #SMD24210
$43.45
/ 50 / Box
- 1 + $43.45 BX
8 1/2" x 11" - 3/4" Expansion - 14 pt. - 2 Plys - Manila - Reinforced Tab, Embossed - 10% Recycled - 50 / Box
- Industry standard for efficient shelf filing
- Double-thick tab for long-lasting durability
- Made from heavyweight stock for extra strength
- Straight-cut end tab for color-coded indexing
- Contains 10% recycled content, 10% post-consumer material
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 24210 |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Shelf-Master |
| Product Name | Shelf-Master Reinforced Tab End Tab File Folders |
| Product Description | These End Tab Folders feature a double-thick tab for strength and embossed lines for easy label application. Ideal for medical, dental and hospital filing systems as well as for very large records management systems in financial and insurance firms. 1/2" wide tabs are straight cut. 9-1/2" high front panels are undercut 1/4" deep to help make labels stand out for extra readability. Top corners in the front and back are rounded for easy access. Folders are made of 14 point stock and scored for 3/4" expansion. Contain post-consumer recycled material. |
| Packaged Quantity | 50 / Box |
| Product Type | End Tab File Folder |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 3/4" |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Size | 1/2" |
| Folder Thickness | 14 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features |
|
| Color | Manila |
| Width | 12 1/4" |
| Depth | 9 1/2" |
| Weight (Approximate) | 1.81 oz |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.