Smead Straight Tab Cut Legal Recycled End Tab File Folder
Stock #SMD27250
$103.79
/ 100 / Box
- 1 + $103.79 BX
8 1/2" x 14" - 14 pt. - 1 Plys - Manila Paper - Manila - 10% Recycled - 100 / Box
- Industry standard for efficient shelf filing
- Reinforced tab for extra strength at the point of greatest wear
- Made of heavyweight stock for durability
- Full-height extended tab gives extra space for labels
- Ideal for systems that use name or bar code labels
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 27250 |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Extended Shelf-Master End Tab Folders |
| Product Description |
As the industry standard for efficient shelf filing, Shelf-Master folders feature a double-thick straight-cut tab for strength and durability. Full-height extended tab on this sturdy end-tab folder gives extra space for labels. Legal-size, 14 point folders are perfect for color-coded systems that use additional name labels or bar-coded labels. They are made of a heavyweight paper stock for long-lasting durability. |
| Packaged Quantity | 100 / Box |
| Product Type | End Tab File Folder |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Tab Cut | Straight |
| Folder Thickness | 14 pt. |
| Number of Plys | 1 |
| Color | Manila |
| Product Material | Manila Paper |
| Height | 9 1/2" |
| Width | 15 1/4" |
| Weight (Approximate) | 2.06 oz |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.