Smead 1/3 Tab Cut Legal Recycled Classification Folder
Stock #SMD29865- 1 + $188.44 BX
8 1/2" x 14" - 3" Expansion - 2 x 2S Fastener - 2" for Folder, 1" for Divider - End Tab Location - 3 Divider - 25 pt. - Pressboard - Red - Rounded Corner - 60% Recycled - 10 / Box
- Protect your documents and fingers with Smead's patent-pending, SafeSHIELD Coated Fastener Technology
- Heavy-duty, Pressboard stock and gusset for extra durability
- The ultimate classification folder when security and safety are most important
- Perfect for bulky files that get plenty of use
- Due to industrywide raw material discontinuation, this product has been manufactured with a different material and/or color; products may be constructed with dove gray tape along the spine
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 29865 |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Classification Folders with SafeSHIELD Fastener |
| Product Description |
Create a file within a file using classification folders. Sturdy dividers with fasteners on both sides let you store information under several subdivisions in a single folder. Fasteners on the front and back panels add two more filing surfaces. The dividers have tabs for identifying subdivisions. Perfect for project, personnel, real estate, accounting or banking files. Sturdy tear resistant gusset expands. Tabs are 3/4" wide. Top corners in front and back are rounded. Made of 25 point Pressboard stock. Folders offer 2" prong K-style fasteners in positions 1 and 3 (two per folder). Folders are made with a high percentage of recycled material. 1/3-cut tabs on dividers are 3/8" high. Dividers have a 1" twin-prong fastener in position 1. Dividers are made of 17 point stock and fully taped to gusset. |
| Packaged Quantity | 10 / Box |
| Product Type | Classification Folder |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 3" |
| Number of Fasteners | 2 |
| Fastener Type | 2S |
| Fastener Location |
|
| Fastener Capacity |
|
| Tab Cut | 1/3 |
| Tab Location | End |
| Number of Dividers | 3 |
| Divider Material | Kraft |
| Divider Thickness | 17 pt. |
| Folder Thickness | 25 pt. |
| Features | Rounded Corner |
| Color | Red |
| Product Material | Pressboard |
| Weight (Approximate) | 9.06 oz |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 60% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.