Smead Legal Recycled Expanding File
Stock #SMD70320- 1 + $44.68 EA
8 1/2" x 14" - 7/8" Expansion - 21 Pocket - Redrope - Elastic Closure, Reinforced Gusset - 30% Recycled - 1 Each
- The "Iron Man" of expanding files
- Heavy-duty file with extra reinforcements and double-thick front and back panels for long-lasting durability
- Protective flap with elastic-cord closure for easy transport
- 21 pockets hold up to 1500 sheets
- Printed alphabetic (A-Z) tabs
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 70320 |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Leather-like A-Z Professional Expanding Files |
| Product Description |
Economical leatherlike expanding file offers a durable way to organize large amounts of paperwork that needs to be transported quickly, or a way to file material without a file cabinet. Tuff gusset extends into front and back panels twice as far as standard files. Alphabetical format offers 21 pockets labeled from A to Z. Elastic cord on the flap closure offers added security and protection. Expanding file also offers full-height dividers indexed for quick filing and retrieval, full-height gusset with cloth tape reinforced at the top, and double-thick front and back panels with heavy reinforcement liner board. Each pocket expands to 7/8". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Expanding File |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 7/8" |
| Total Number of Pockets | 21 |
| Divider Material | Redrope |
| Divider Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
| Color | Redrope |
| Height | 10" |
| Width | 15" |
| Weight (Approximate) | 2.32 lb |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | Mexico |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.