Smead Letter Recycled Expanding File
Stock #SMD70388
$41.26
/ 1 Each
- 1 + $41.26 EA
8 1/2" x 11" - 7/8" Expansion - 12 Pocket - Redrope - Reinforced - 30% Recycled - 1 Each
- The "Iron Man" of expanding files
- Heavy-duty file with extra reinforcements and double-thick front and back panels for long-lasting durability
- Protective flap with elastic-cord closure for easy transport
- 12 pockets hold up to 900 sheets
- Printed monthly tabs labeled from January to December
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 70388 |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Monthly Pocket Redrope Expanding Files |
| Product Description |
The quality standard for portable expanding files, this heavy-duty file features extra reinforcements and a sturdy material for long-lasting durability. Protective flap with elastic cord closure makes it easy to transport the entire file without damaging contents. Perfect for salespeople or service personnel who spend most of their time on the road. 12 pockets are labeled monthly from Jan. to Dec. for chronological prioritizing. Design also includes redrope-printed stock, redrope divider and Tyvek reinforcement at the top and bottom of the gusset. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Expanding File |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 7/8" |
| Total Number of Pockets | 12 |
| Divider Material | Redrope |
| Divider Thickness | 11 pt. |
| Features | Reinforced |
| Color | Redrope |
| Height | 12" |
| Width | 10" |
| Weight (Approximate) | 1.37 lb |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.