Smead 1/5 Tab Cut Letter Recycled Expanding File
Stock #SMD70540
$27.02
/ 1 Each
- 1 + $27.02 EA
8 1/2" x 11" - 5 1/4" Expansion - 6 Pocket - Top Tab Location - Assorted Tab Position - Redrope - Elastic Closure, Flap - 30% Recycled - 1 Each
- 6 pockets expand to 5-1/4" to hold up to 700 sheets
- Includes pre-printed school subject and blank labels
- Flap with elastic-cord closure for extra security
- Double-thick front panel and reinforced, double-thick back panel for durability
- Full-height redrope gussets reinforced at top
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 70540 |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Subject File |
| Product Description | Organize school and project papers by subject. Subject/project file is made of leatherlike material. Full-height redrope gussets are reinforced with tear-resistant material at top. Flap and elastic cord closure keep contents secure during transport. Design also features six pockets with repositionable, colored, vinyl tabs for easy subject identification. Subject/project file includes blank and school subject inserts. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Expanding File |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 5 1/4" |
| Total Number of Pockets | 6 |
| Tab Cut | 1/5 |
| Tab Position | Assorted |
| Tab Location | Top |
| Tab Material | Vinyl |
| Divider Material | Redrope |
| Divider Thickness | 11 pt. |
| Features |
|
| Color | Redrope |
| Weight (Approximate) | 11.55 oz |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.