Smead Colored Letter Recycled Expanding File
Stock #SMD70717
$42.92
/ 1 Each
- 1 + $42.92 EA
8 1/2" x 11" - 7/8" Expansion - 21 Pocket - 2 Plys - Teal - Reinforced Gusset - 10% Recycled - 1 Each
- Organize your paperwork using this sturdy file as a desk or shelf organizer
- Double-thick front and back panels for long-lasting durability
- Poly reinforced at top of gusset for extra strength
- Indexed A-Z (alphabetic) for easy organizing
- 21 pockets hold more than 1500 sheets total
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 70717 |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | Colored |
| Product Name | Expanding File |
| Product Description | Perfect for desktop or shelf organization, this desktop expanding file features 21 pockets with A-Z indexing and durable, quality construction. Each pocket expands to 7/8" to hold your important letter-size documents. Full-height dividers display the alphabetic indexing. Top of gusset features poly tape reinforcement. Both front and back panels are double-thick. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Expanding File |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 7/8" |
| Total Number of Pockets | 21 |
| Divider Thickness | 11 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features | Reinforced Gusset |
| Color | Teal |
| Height | 10" |
| Width | 12" |
| Weight (Approximate) | 1.42 lb |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 10% |
| Post-consumer-waste% | 10% |
| Assembly Required | No |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.