Smead Legal Recycled Expanding File
Stock #SMD70806
$51.36
/ 1 Each
- 1 + $51.36 EA
8 1/2" x 14" - 19 Pocket - Blue, Green - 15% Paper Recycled - 1 Each
- Stay organized in your office or on the road with this 19-pocket subject case
- Securely holds more than 1,400 sheets of letter/legal-size paper
- Sturdy construction with a twist-style latch and handle for easy carrying
- Includes printed A-Z and Subject labels
- Color assortment: blue and green
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 70806 |
| Brand Name | Smead |
| Product Name | Expanding File Box |
| Product Description | Stay organized in your office or on the road with this 19-pocket expanding file box. Large capacity accommodates more than 1400 sheets of both letter-size and legal-size paper. Latch provides security. Heavy-duty board construction provides durability. Top of gusset features poly tape reinforcement. Handle makes transporting documents easy. File box comes with printed tabs/labels (A-Z and Subject) as well as a comfortable handle and a twist-style closure. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Expanding File |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Total Number of Pockets | 19 |
| Divider Thickness | 11 pt. |
| Color |
|
| Height | 15" |
| Width | 10" |
| Weight (Approximate) | 2.59 lb |
| Package Contents |
|
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 15% Paper |
| Post-consumer-waste% | 15% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.