Smead TUFF Pocket Straight Tab Cut Legal Recycled File Pocket
Stock #SMD74688
$98.54
/ 1 / Pack
- 1 + $98.54 BX
8 1/2" x 14" - 3 1/2" Expansion - 1 Pocket - Top Tab Location - 12.5 pt. - 2 Plys - Redrope - Yellow - Tear Resistant - 30% Recycled - 1 / Pack
- Colored gussets let you easily distinguish files by subject matter
- Virtually indestructible file pocket has fully lined Tyvek gusset
- Super-heavyweight front and back panels provide rigid support
- Extra-wide pockets easily accommodate standard file folders
- Pocket expands to 3-1/2" to hold up to 400 sheets
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Smead Manufacturing Company |
| Manufacturer Part Number | 74688 |
| Brand Name | Smead |
| Product Line | TUFF Pocket |
| Product Name | File Pocket |
| Product Description |
Extra-wide redrope file pockets feature two-ply end-cut tabs. The favorite choice among law firms, these pockets are made to hold standard top-tab folders without bulging out the side gussets. Organize depositions, discovery correspondence and more for a single client or matter in one pocket. Use extra-wide pockets to transfer desk drawer folders to central shelf file archives. Fully lined tear-resistant gussets in bright colors allow color-coding by case or matter type and provide extra strength where needed. |
| Packaged Quantity | 1 / Pack |
| Product Type | File Pocket |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 14" Length |
| Expansion Size | 3 1/2" |
| Total Number of Pockets | 1 |
| Tab Cut | Straight |
| Tab Location | Top |
| Folder Thickness | 12.5 pt. |
| Number of Plys | 2 |
| Features | Tear Resistant |
| Color | Yellow |
| Product Material | Redrope |
| Weight (Approximate) | 5.46 oz |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% |
| Post-consumer-waste% | 30% |
| Assembly Required | No |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.