Staedtler Double-hole Tub Pencil Sharpener
Stock #STD512001
$5.36
/ 1 Each
- 1 + $5.36 EA
2 Hole(s) - 1.5" Height x 1.5" Width - Plastic - 1 Each
- For use with standard-size, black lead pencils up to 8.2mm or thick, black lead or colored pencils up to 10.2mm
- Die-cast zinc sharpener insert ensures stability, precision and long service life
- Plastic shavings container is round and transparent with a hinged cover with safety lock
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Staedtler Inc. |
| Manufacturer Part Number | 512-001 |
| Brand Name | Staedtler |
| Product Name | Double-hole Tub Pencil Sharpener |
| Product Description |
Double-hole tub pencil sharpener is designed for use with standard-size, black lead pencils up to 8.2mm, and thick-black lead and colored pencils up to 10.2mm. Die-cast zinc sharpener insert ensures stability, precision and long service life. Hinged cover prevents shavings from spilling. Lid with safety lock avoids accidental opening. Plastic shavings container is round and transparent. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Manual Pencil Sharpener |
| Holes | 2 |
| Cutter Material | Metal |
| Receptacle Color | Clear |
| Receptacle Material | Plastic |
| Application/Usage | Pencil |
| Features | Hinged Cover |
| Product Material | Plastic |
| Height | 1.5" |
| Width | 1.5" |
| Length | 2.3" |
| Weight (Approximate) | 1.60 oz |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Germany |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.