Storex 60L Flip Top File Storage Tote
Stock #STX00900U04C
$25.25
/ 1 Each
- 1 + $25.25 EA
External Dimensions: 22.7" Length x 18.3" Width x 12.9" Height - 50 lb - 15.85 gal - Media Size Supported: Legal, Letter - Flip Top Closure - Stackable - Plastic - Clear, Black - For File, Office Supplies, Decoration Equipment, Tool - 1 Each
- Folding lid lets you quickly peek inside for fast, simple access
- Stackable to save valuable space when storing multiple totes
- Built-in steel rails allow hanging files to glide smoothly
- Sturdy design holds 60 lb of letter-size and legal-size hanging files
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | ERA Group |
| Manufacturer Part Number | 00900U04C |
| Brand Name | Storex |
| Product Name | 60L Flip Top File Storage Tote |
| Product Description |
Nesting file tote holds up to 60 lb. of your letter-size and legal-size hanging files to help you stay organized. Folding lid lets you quickly peek inside for fast and simple access to your documents. Stackable design saves you valuable space when storing multiple totes. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Storage Case |
| Case Style | Tote |
| Volume Capacity | 15.85 gal |
| Weight Capacity | 50 lb |
| Media Size Supported |
|
| Closure Type | Flip Top |
| Stackable | Yes |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Exterior Material | Plastic |
| Interior Material | Steel |
| Height | 12.9" |
| Width | 18.3" |
| Length | 22.7" |
| Weight (Approximate) | 3.25 lb |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.