Storex Metal-clad Mobile Filing Cabinet
Stock #STX61351U01C
$198.16
/ 1 Each
- 1 + $198.16 EA
19" Width x 15" Depth x 23" Height for File - Letter - Vertical - Washable, Durable, Locking Drawer, Locking Casters - Platinum, Gray - Metal, Polypropylene
- Built-in rails allow easy organization of letter-size, hanging file folders
- Locking drawers prevent unauthorized access to your contents
- Easy sliding system offers smooth drawer operation
- Locking casters ensure effortless mobility from one area to another
- Eco-friendly design helps minimize impact to environment
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | ERA Group |
| Manufacturer Part Number | 61351U01C |
| Brand Name | Storex |
| Product Name | Metal-clad Mobile Filing Cabinet |
| Product Description | Deluxe File Cabinet features attractive metal sides and drawer fronts with durable polypropylene frame and locking drawers for security. Rollaway cover keeps supplies within reach and out of sight. Hard top can support the weight of a home office printer. Built-in rails fit letter-size, hanging file folders. Built-in label holders on drawer fronts allow easy identification. Locking drawers keep contents safe and use an easy sliding system for smooth drawer operation. One lock secures both drawers. Move with ease from one area to another on the four casters. Casters lock for stability. Height and depth allow it can be used under a worksurface. File cabinet includes two keys and is made of polycarbonate and galvanized metal. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | File Cabinet |
| Drawer Type | File |
| Media Size Supported | Letter |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Number of Casters | 4 |
| Application/Usage | File Storage |
| Features |
|
| Color Family | Gray |
| Product Color |
|
| Product Material |
|
| Frame Material | Polypropylene |
| Height | 23" |
| Width | 19" |
| Depth | 15" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Canada |
| Limited Warranty | 90 Day |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.