TOPS Gold Fibre Ruled Perforated Writing Pads - Letter
Stock #TOP20031R
$38.20
/ 4 / Pack
- 1 + $38.20 PK
50 Sheets - Watermark - Stapled/Glued - Front Ruling Surface - 0.34" Ruled - Ruled Margin - 20 lb Basis Weight - Letter - 8 1/2" x 11 3/4" Sheet Size - White Paper - Dark Blue Binding - Micro Perforated, Bleed Resistant, Chipboard Backing, Stiff - 4 / Pack
- High-quality, watermarked white paper
- Rigid chipboard backing for easy handheld use
- Microperforated sheets for easy sheet removal
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 20031R |
| Brand Name | TOPS |
| Product Line | Gold Fibre |
| Product Name | Gold Fibre Ruled Perforated Writing Pads - Letter |
| Product Description | Perforated pad is ideal for office and home use. Watermarked paper will not bleed through. Dark blue binding at top is stapled and glued. Extra-thick, chipboard back offers stiff support when writing. Sheets are microperforated for clean separation. Pad contains 50 legal/wide-ruled sheets of 20 lb. white paper. Each letter-size sheet has 11/32" line spacings and a 1-1/4" left margin. |
| Packaged Quantity | 4 / Pack |
| Product Type | Notepad |
| Number of Sheets | 50 |
| Sheet Type | Watermark |
| Sheet Color | White |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11 3/4" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Ruling Surface Side | Front |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Margin Rule Type | Ruled |
| Margin Left Space | 1.25" |
| Binding Type | Stapled/Glued |
| Binding Location | Top |
| Binding Color | Dark Blue |
| Features |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.