Ampad Quad-ruled Double Sheet Writing Pads
Stock #TOP20210
$16.43
/ 1 Pad
- 1 + $16.43 PD
100 Sheets - Both Side Ruling Surface - 15 lb Basis Weight - 8 1/2" x 11 3/4" Sheet Size - 0.41" Height x 8.5" Width x 11.8" Length - White Paper - Dual Sided, Micro Perforated, Easy Tear, Chipboard Backing, Rigid, Stiff-back - 1 Pad
- Quad-ruled format features graph ruling on both sides of premium paper
- Provides twice the number of sheets found in ordinary pads
- Microperforated for easy sheet removal
- Extra-thick, 80 point chipboard backer adds support when writing
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 20210 |
| Brand Name | Ampad |
| Product Name | Quad-ruled Double Sheet Writing Pads |
| Product Description | Quad-ruled pad features 100 sheets of premium-grade 15 lb. paper with blue graph ruling on both sides. Includes twice the number of sheets found in ordinary pads. Paper is microperforated for easy sheet removal. Pad includes extra-thick 80 point chipboard backer for added support. SFI Certified. |
| Packaged Quantity | 1 Pad |
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Number of Sheets | 100 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11 3/4" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Number of Back Horizontal Squares (per Inch) | 4 |
| Number of Back Vertical Squares (per Inch) | 4 |
| Features |
|
| Height | 0.41" |
| Width | 8.5" |
| Length | 11.8" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.