Ampad 2 - Sided Quadrille Pads - Letter
Stock #TOP22005
$9.98
/ 1 Each
- 1 + $9.98 EA
50 Sheets - Both Side Ruling Surface - 20 lb Basis Weight - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size - 0.25" Height x 8.5" Width x 11" Length - White Paper - Dual Sided, Smudge Resistant, Rigid, Chipboard Backing - 1 Each
- Printed on 2 sides in nonreproducible blue ink
- Ideal for drafting, plotting and scale drawings
- Lines on both sides won't smudge or reproduce
- Accepts porous inks better than lower grades of paper
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 22005 |
| Brand Name | Ampad |
| Product Name | 2 - Sided Quadrille Pads - Letter |
| Product Description | Quadrille pad is printed on two sides in nonreproducible blue ink so you can align your figures, copy and create a graph-free presentation. Ideal for drafting, plotting and scale drawings. Lines won't smudge or reproduce. 20 lb. white ledger paper in pad accepts porous inks better than lower grades of paper. Pad contains 50 sheets. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Skill Learning |
|
| Number of Sheets | 50 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Number of Back Horizontal Squares (per Inch) | 8 |
| Number of Back Vertical Squares (per Inch) | 8 |
| Back Ruling Type | Quad Ruled |
| Features |
|
| Height | 0.25" |
| Width | 8.5" |
| Length | 11" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.