Ampad Gold Fibre Graph Pad
Stock #TOP22143
$14.04
/ 1 Pad
- 1 + $14.04 PD
50 Sheets - Both Side Ruling Surface - 16 lb Basis Weight - Letter - 8 1/2" x 11" Sheet Size x 8.5" Width x 11.8" Length - Canary Paper - Heavyweight, Chipboard Backing, Mediumweight, Pinhole Perforated, Watermarked, Smooth - 1 Pad
- Ideal for drafting, plotting and scale drawings
- Printed with 4 squares per inch on both sides
- Medium-weight, 15 lb. paper
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 22143 |
| Brand Name | Ampad |
| Product Line | Gold Fibre |
| Product Name | Gold Fibre Graph Pad |
| Product Description | Quadrille pad contains medium-weight, 15 lb. paper. Printed with 4 squares per inch on both sides. Ideal for drafting, plotting and scale drawings. Pad contains 50 sheets. |
| Packaged Quantity | 1 Pad |
| Product Type | Quadrille/Graph Pad |
| Number of Sheets | 50 |
| Sheet Color | Canary |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" x 11" |
| Basis Weight | 16 lb |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Number of Back Horizontal Squares (per Inch) | 4 |
| Number of Back Vertical Squares (per Inch) | 4 |
| Back Ruling Type | Quad Ruled |
| Features |
|
| Width | 8.5" |
| Length | 11.8" |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.