TOPS Duplicate Petty Cash Book
Stock #TOP4109
$22.94
/ 1 Each
- 1 + $22.94 EA
Wire Bound - 2 Part - Carbonless Copy - 2.75" x 5" Form Size - 5.50" x 11" Sheet Size - White, Yellow - Blue, Red Print Color - 1 Each
- Receipt to be given for petty cash received
- 2-part carbonless (white, canary paper sequence)
- 4 receipts per page
- 200 sets per book
- Stop card in the front of book to place between sets
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 4109 |
| Brand Name | TOPS |
| Product Name | Duplicate Petty Cash Book |
| Product Description | Petty Cash Book is designed for cash payouts. Use part one for receipt or attach to voucher check; part two remains bound in book. Each form offers spaces for a description of the item cost, date, account number, person responsible for approval and person who received the payment. Book contains four forms per page. Forms are printed in blue and red ink on carbonless paper for automatic sets. The original is white, and the duplicate is canary. Wirebound book opens perfectly flat. Detached form size is 2-3/4" x 5". |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Petty Cash Book |
| Number of Forms per Sheet | 4 |
| Form Length | 2.75" |
| Form Width | 5" |
| Sheet Size | 5.50" Width x 11" Length |
| Number of Parts | 2 |
| Carbonless Copy | Yes |
| Binding Type | Wire Bound |
| Print Color |
|
| Color Family | Dual Color |
| Product Color |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.