TOPS The Legal Rule Writing Pads - Legal
Stock #TOP7572
$55.00
/ 1 Dozen
- 1 + $55.00 DZ
50 Sheets - Double Stitched - 0.34" Ruled - 16 lb Basis Weight - Legal - 8 1/2" x 14" Sheet Size - Canary Paper - Perforated, Hard Cover, Heavyweight - 1 Dozen
- Letr-Trim perforation allows clean, consistent page removal
- Legal/wide-ruled, double-sided sheets keep your notes neatly aligned
- Chipboard backer provides sturdy writing support for legible handwriting
- Top binding allows easy use by both left-handed and right-handed writers
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | TOPS Products |
| Manufacturer Part Number | 7572 |
| Brand Name | TOPS |
| Product Name | The Legal Rule Writing Pads - Legal |
| Product Description |
Quality writing pads feature stitched binding at the top and a sturdy, 30 point chipboard backer for writing when away from your desk. Letr-Trim perforation at the top allows clean and easy sheet removal. Each legal-size pad contains 50 sheets of 16 lb. canary paper. Each heavyweight sheet is legal/wide-ruled with 11/32" line spacings and a 1-1/4" left margin. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Product Type | Notepad |
| Number of Sheets | 50 |
| Sheet Color | Canary |
| Sheet Standard | Legal |
| Sheet Size | 8 1/2" x 14" |
| Basis Weight | 16 lb |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Margin Left Space | 1.25" |
| Binding Type | Double Stitched |
| Binding Location | Top |
| Binder Material | Leatherette |
| Features |
|
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Sustainable Forestry Initiative (SFI) |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.