Tripp Lite series P568-050 HDMI Gold Digital Video Cable
Stock #TRPP568050- 1 + $87.30 EA
50 ft HDMI Video Cable - First End: 1 x 19-pin HDMI Type A Digital Audio/Video - Male - Second End: 1 x 19-pin HDMI Type A Digital Audio/Video - Male - Black
- High-speed format creates pure digital connection for premium performance
- Gold-plated connectors provide optimal signal transfer for higher quality
- Double-Shielded HDMI-compliant design protects against outside noise
- Impedance matched, twisted pair construction reduces cross-talk and static
- Supports ultra high-definition 4K x 2K video resolutions up to 3840 x 2160
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Eaton Corporation |
| Manufacturer Part Number | P568-050 |
| Brand Name | Tripp Lite series |
| Product Series | Gold |
| Product Model | P568-050 |
| Product Name | P568-050 HDMI Gold Digital Video Cable |
| Product Description |
Tripp Lite's 50-ft. Standard Speed HDMI(High-Definition Multimedia Interface) Gold Cable allows interconnection between digital display devices, such as DTV's(Digital Television), Plasma displays, LCD TV's and projectors, to Digital source devices, such as Digital Set-Top boxes, Blu-Ray players and AV receivers. Supports iPad2 Video Mirroring when used with Apple Digital AV Adapter. HDMI assures that the best audio/video signal is always sent from the source(HDTV signal, Blu-Ray Player) to the display(Projection Television, LCD, Plasma, etc.). It does this by allowing uncompressed video and multi-channel audio data to be input to the display device through a single cable. An HDMI connection allows input at standard rates of speed, up to 10.2 Gbps. In most applications, a signal booster(B122-000-60) will need to be used with this cable to ensure a signal strong enough for your display. |
| Product Type | Video Cable |
| Cable Type | HDMI |
| Cable Length | 50 ft |
| Connector Type on First End | HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector on First End Details | 1 x 19-pin HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector Type on Second End | HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Connector on Second End Details | 1 x 19-pin HDMI Type A Digital Audio/Video - Male |
| Conductor | Copper |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Shipping Height | 10" |
| Shipping Width | 12" |
| Shipping Weight (Approximate) | 2.20 lb |
| Package Contents |
|
| Additional Information |
Allows interconnection between digital display devices, such as DTV's ( Digital Television ), Plasma displays, LCD TV's, and projectors, to Digital source devices, such as Digital Set-Top boxes, DVD/DVD-R players, and AV receivers |
| Country of Origin | China |
| Limited Warranty | Lifetime |
-
Tripp Lite series High Speed Audio/Video HDMI Cable - 10 ft HDMI A/V Cable for Audio/Video Device, HDTV, Plasma, LCD TV, Projector, Set-top Box, Blu-ray Player, A/V Receiver, iPad - First End: 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male - Second End: 1 x HDMI Digital Audio/Video - Male - 18 Gbit/s - Supports up to 3840 x 2160 - Black - 1 Each
Stock #TRPP568010
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.