Universal 2/5 Tab Cut Letter Classification Folder
Stock #UNV10301
$30.00
/ 10 Box
- 1 + $30.00 BX
8 1/2" x 11" - 2" Expansion - 6 Fastener - 2" Fastener Capacity - Top Tab Location - Right of Center Tab Position - 2 Divider - Cobalt Blue - 10 Box
- Inner dividers helps subdivide documents within the folders
- Features 2"-capacity prong fasteners inside the front and back covers
- Dividers feature 1"-capacity metal fasteners on each side
- Tear-resistant, reinforced gusset for added durability during expansion
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 10301 |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Classification Folder |
| Product Description |
Color-code your filing with heavy-duty covers in vivid colors. Organize and subdivide materials with 2" capacity prong fasteners inside front and back 25 pt. pressboard covers. 1" capacity metal fastener on each side of 20 pt. Kraft dividers. Tear resistant reinforced gusset for added durability during expansion. |
| Packaged Quantity | 10 Box |
| Product Type | Classification Folder |
| Sheet Standard | Letter |
| Sheet Size | 8 1/2" Width x 11" Length |
| Expansion Size | 2" |
| Number of Fasteners | 6 |
| Fastener Capacity | 2" |
| Tab Cut | 2/5 |
| Tab Position | Right of Center |
| Tab Location | Top |
| Number of Dividers | 2 |
| Divider Material | Kraft |
| Divider Thickness | 20 pt. |
| Color | Cobalt Blue |
| Country of Origin | Thailand |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.