Universal Deluxe Colored Paper, 20 lb Bond Weight, 8.5 x 11, Goldenrod, 500/Ream
Stock #UNV11205
$12.25
/ 500 / Ream
- 1 + $12.25 RM
20 lb Basis Weight - 75 g/m² Grammage - Goldenrod - 500 Sheets - 500 / Ream
- Ideal for most all printers and copiers
- Color makes documents stand out
- Acid-free for archival quality
- Made with recycled content
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 11205 |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Deluxe Colored Paper, 20 lb Bond Weight, 8.5 x 11, Goldenrod, 500/Ream |
| Product Description | This deluxe colored paper will make your documents stand out with color in the best way. These sheets are compatible with all printers and all copiers. Made out of acid-free materials, ensuring the best quality. All sheets are made with recycled content, allowing for easy and sustainable disposability of sheets. |
| Packaged Quantity | 500 / Ream |
| Product Type | Copy Paper |
| Total Number of Sheets | 500 |
| Basis Weight | 20 lb |
| Grammage | 75 g/m² |
| Print Technology | Laser |
| Color Family | Gold |
| Product Color | Goldenrod |
| Application/Usage |
|
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.