Universal Easel Pad
Stock #UNV35601
$51.95
/ 2 / Carton
- 1 + $51.95 CT
1 Subject(s) - 50 Sheets - Tape Bound - 16 lb Basis Weight - 27" x 34" Sheet Size - 34" Height x 27" Width - White Paper - Chipboard Cover - 2 / Carton
- Bright white paper
- Macro-perforated sheets for easy removal
- Sturdy chipboard backer for stability
- Striking, red-color binding strip
- Drilled to fit standard presentation easels
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 35601 |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Easel Pad |
| Product Description |
These flip chart easel pads are made of bright white paper, perfect for usage in writing anything on it. Macro-perforated sheets allow for easy removal. Sturdy chipboard backer allows for strong stability. Striking, red-color binding strip makes pad noticale from afar and easy to find. Drilled to fit standard presentation easels. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Type | Easel Pad |
| Number of Sheets | 50 |
| Number of Subjects | 1 |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 27" x 34" |
| Basis Weight | 16 lb |
| Back Lines Space | 1" |
| Ruling Line Color | Blue |
| Cover Material | Chipboard |
| Binding Type | Tape Bound |
| Binding Location | Top |
| Height | 34" |
| Width | 27" |
| Weight (Approximate) | 12 lb |
| Country of Origin | India |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.