Universal Self-Stick Easel Pad, Unruled, 25 x 30, White, 30 Sheets, 2/Carton
Stock #UNV35603
$35.15
/ 2 / Carton
- 1 + $35.15 CT
1 Subject(s) - 30 Sheets - Plain - Stapled - 20 lb Basis Weight - 25" x 30" Sheet Size - 30" Height x 25" Width - White Paper - Cardboard Cover - 2 / Carton
- Easily mount on easels (not included)
- Slim design with cut-outs
- Self-sticking sheets leave behind no residues
- Carrying handle offers easy transport
- Great for classrooms, conference rooms, meetings, virtual learning and more
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 35603 |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Self-Stick Easel Pad, Unruled, 25 x 30, White, 30 Sheets, 2/Carton |
| Product Description |
A high-quality, value-priced easel pad with no release liner. Features a slim design with convenient cut-outs for mounting on an easel. The self-sticking sheets adhere to most surfaces and leave no messy residue. 20-lb. bleed-resistant paper. Carrying handle for easy transport. Great for classrooms, conference rooms, meetings, and virtual learning. Easel sold separately. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Type | Easel Pad |
| Number of Sheets | 30 |
| Number of Subjects | 1 |
| Sheet Type | Plain |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 25" x 30" |
| Basis Weight | 20 lb |
| Cover Material | Cardboard |
| Binding Type | Stapled |
| Binding Location | Top |
| Height | 30" |
| Width | 25" |
| Weight (Approximate) | 9 lb |
| Country of Origin | Vietnam |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.