Universal Two-hole Punch
Stock #UNV74222
$10.25
/ 1 Each
- 1 + $10.25 EA
2 Punch Head(s) - 30 Sheet of 20lb Paper - 9/32" Punch Size - Round Shape - Metal, Plastic - Black
- Features 2-3/4" center to hole spacing
- Accommodates up to 30 sheets at once
- Removable chip tray for easy cleanup
- Durable construction for long-lasting performance
- Designed for efficiency in schools, offices, hospitals and more
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 74222 |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Two-hole Punch |
| Product Description |
This hole punch is designed for efficiency in professional settings such as schools, offices, hospitals, law firms and more. It features a 2 3/4" center to center hole spacing, accommodating up to 30 sheets at once. Removable chip tray allows for easy cleanup. Durable metal and plastic construction ensures long-lasting performance. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Manual Hole Punch |
| Number of Punch Heads | 2 |
| Holes Separation | 2.75" |
| Punch Shape | Round |
| Paper Punch Capacity | 30 Sheet of 20lb Paper |
| Punch Size | 9/32" |
| Application/Usage |
|
| Features | Clippings Receptacle |
| Color Family | Black |
| Product Color | Black |
| Product Material |
|
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Country of Origin | China |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.