Universal Steno Pads, Gregg Rule, Red Cover, 80 Green-Tint 6 x 9 Sheets
Stock #UNV86920- 1 + $1.91 EA
1 Subject(s) - 80 Sheets - Spiral - Red Margin - 16 lb Basis Weight - 6" x 9" Sheet Size - 9" Height x 6" Width - Green Paper - Chipboard Cover
- Ruled pages with single margin line drawn down the middle are perfect for big-decision pro vs con lists or everyday shopping lists and to-do reminders
- Plastic wire binding keeps all the pages neatly together and won't catch on other papers, bags, or clothing
- Sturdy back allows for easy writing, even while standing, and the 6" x 9" size slips easily into a backpack, briefcase, or bag
- Steno book provides unperforated, unpunched sheets, meaning pages won't rip out easily
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Universal Products |
| Manufacturer Part Number | 86920 |
| Brand Name | Universal |
| Product Name | Steno Pads, Gregg Rule, Red Cover, 80 Green-Tint 6 x 9 Sheets |
| Product Description |
Whether you're taking notes at a meeting or conducting an interview, this 6" x 9" Universal Steno Book is designed for optimal shorthand writingits pages feature the traditional single margin line drawn down the middle. The paper contrasts with dark ink colors for easy-to-read writing, and the plastic wire binding along the top is snag-free to keep your pages turning easily. Plus, its sturdy back allows for easy writing, even while standing. Since this steno book is unperforated and unpunched, you won't need to worry about pages ripping or tearing out easily. |
| Product Type | Steno Pad |
| Number of Sheets | 80 |
| Number of Subjects | 1 |
| Sheet Color | Green |
| Sheet Size | 6" x 9" |
| Basis Weight | 16 lb |
| Ruling Line Color | Green |
| Margin Color | Red |
| Cover Material | Chipboard |
| Binding Type | Spiral |
| Binding Location | Top |
| Height | 9" |
| Width | 6" |
| Country of Origin | India |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.