VELCRO® Sticky Back 7/8in Squares White 12 ct
Stock #VEK90073
$3.66
/ 1 Pack
- 1 + $3.66 PK
0.87" Length x 0.87" Width - White - For Tile, Multi Surface, Glass, Plastic, Metal, School, Home - 1 Pack
- Adhesive-backed tape adheres to almost any smooth surface
- Ideal for use on walls, glass, tile, plastic or metal
- Tape works with other fasteners or adheres to itself
- 0.88"W x 0.88"L; White
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Velcro Companies |
| Manufacturer Part Number | 90073 |
| Brand Name | VELCRO® |
| Product Line | Sticky Back |
| Product Name | Sticky Back 7/8in Squares White 12 ct |
| Product Description | Adhesive-backed squares adhere to almost any smooth surface including walls, glass, tile and plastic. Use on walls, glass, tile, plastic or metal. Sticky Back Squares work with other fasteners or adheres to themselves. Simply peel and stick. |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Type | Sticky Tape |
| Tape Width | 0.87" |
| Tape Length | 0.87" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Additional Information |
Shape: Squares Care and Application:
Removal Instructions:
Weight Rating: 1 lbs per square inch up to 5 lbs Functional Temperature Range: 0-100° F (-18-38° C) |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Mexico |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.