VELCRO® 90200 Heavy Duty Industrial Strength
Stock #VEK90200- 1 + $3.56 PK
4" Length x 2" Width - White - Water Proof, Water Resistant - For Holding - 2 / Carton
- Heavy-duty design provides 50% more holding power than standard fasteners
- Water-resistant design provides maximum performance even when wet
- For use on smooth surfaces and can be used indoors and outdoors
- To use, simply peel tape from fastener and press firmly into place
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Velcro Companies |
| Manufacturer Part Number | 90200 |
| Brand Name | VELCRO® |
| Product Model | 90200 |
| Product Name | 90200 Heavy Duty Industrial Strength |
| Product Description |
Heavy-duty, hook fastener provides 50 percent more holding power than standard sticky back fasteners. Water-resistant design provides maximum performance even when wet. Fasteners are designed for use on smooth surfaces and can be used indoors and outdoors. To use, simply peel the tape from the fastener and press it firmly into place. |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Type | Hook & Loop Fastener |
| Tape Width | 2" |
| Tape Length | 4" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Durability |
|
| Product Color | White |
| Weight (Approximate) | 0.81 oz |
| Additional Information |
Shape: Strips Care and Application: Instructions:
Note: Recommended for temperatures between 0°F to 120°F. Not recommended for fabrics, dashboards, flexible vinyl or underwater use. Continued exposure to full sunlight can damage fastener. Removal Instructions:
Weight Rating: 1 lbs per square inch up to 10 lbs Functional Temperature Range: 0-120° F (-18-49° C) |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.