VELCRO® Industrial Strength 4ft x 2in Roll White
Stock #VEK90595- 1 + $13.18 RL
4 ft Length x 2" Width - White - Plastic - Water Resistant, Long Lasting - For Tools, Equipment, Glass, Hanging, Project, Industrial, Garage, Indoor, Outdoor, Mounting, Storing, ... Roll - 1 / Roll
- 50% stronger than standard hook-and-loop tape
- Ideal for organizing storage closets and more
- Waterproof; can be used indoors and out
- 2"W x 4'L; White
- 1 / Roll
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Velcro Companies |
| Manufacturer Part Number | 90595 |
| Brand Name | VELCRO® |
| Product Name | Industrial Strength 4ft x 2in Roll White |
| Product Description |
VELCRO Brand Heavy Duty fasteners are the most versatile tool in your toolbox. Need to get your basement in order? Heavy Duty VELCRO Brand Industrial Strength fasteners to the rescue. Organizing the garage? Industrial Strength VELCRO Brand fasteners will stick to most smooth surfaces, powering through humidity and shifts in temperature in places where most fasteners fail. Organize all of your tools, so they are just where you want them. VELCRO Brand Industrial Strength fasteners offer powerful solutions for tough projects. Don't let your to-do list boss you around. Stock your toolbox with reliable and strong VELCRO Brand Heavy Duty products and be prepared for anything. |
| Packaged Quantity | 1 / Roll |
| Product Type | Hook & Loop Fastener |
| Tape Width | 2" |
| Tape Length | 4 ft |
| Strength Type |
|
| Tape Strength | 10lb |
| Application/Usage |
|
| Quantity Per Container | Roll |
| Features |
|
| Durability |
|
| Color Family | White |
| Product Color | White |
| Product Material | Plastic |
| Additional Information |
Shape: Roll Care and Application: Instructions:
Note: Recommended for temperatures between 0°F to 120°F. Not recommended for fabrics, dashboards, flexible vinyl or underwater use. Continued exposure to full sunlight can damage fastener. Removal Instructions:
Weight Rating: 1 lbs per square inch up to 10 lbs Functional Temperature Range: 0-120° F (-18-49° C) |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.