Virco MTC Series Mobile Convertible Bench Table 96" x 15" Top
Stock #VIRMTC8GYNEBBLK
$2,754.00
/ 1 Each
- 1 + $2,754.00 EA
Gray Nebula Rectangle, High Pressure Laminate (HPL) Top - Height Adjustable - 27" to 29" Adjustment - 96" Table Top Width x 15" Table Top Depth x 0.75" Table Top Thickness - Assembly Required - Black - Particleboard Top Material - Tubular Steel Frame Material - 1 Each
- Convertible design to transform from a bench and table to a bench with a backrest
- Easily set up and tear down using locking mechanisms and wheels
- Heavy-duty, steel frame for long-lasting durability
- Enhances longevity with strong, high-pressure laminate and banding
- Easily transport thanks to swivel casters
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Virco, Inc |
| Manufacturer Part Number | BENCH-MTC8-GRY091BLK01-BLK01 |
| Brand Name | Virco |
| Product Series | MTC |
| Product Model | BENCH-MTC8-GRY091BLK01-BLK01 |
| Product Name | MTC Series Mobile Convertible Bench Table 96" x 15" Top |
| Product Description | MTC Series Mobile Convertible Bench Table transforms from a table and bench configuration to a bench with a full backrest. Up-lock and down-lock mechanisms with heavy-duty wheels allow simple setup and teardown. Heavy-duty, tubular, steel frame provides long-lasting durability. The 3/4" thick particleboard core with high-pressure laminate is surrounded by T-mold edgebanding to enhance longevity. The 3-1/2" swivel casters include ball-bearing raceways for easy mobility. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Folding Table |
| Table Top Width | 96" |
| Table Top Depth | 15" |
| Table Top Thickness | 0.75" |
| Height Adjustable | Yes |
| Minimum Tabletop Height Adjustment | 27" |
| Maximum Tabletop Height Adjustment | 29" |
| Table Top Shape | Rectangle |
| Base Included | Yes |
| Edge Style | T-mold |
| Number of Casters | 4 |
| Caster Type | Wheel |
| Frame Color/Finish | Chrome |
| Top Color/Finish |
|
| Frame Material | Tubular Steel |
| Top Material | Particleboard |
| Foldable | Yes |
| Features |
|
| Color Family | Black |
| Color/Finish | Black |
| Recycled | No |
| Assembly Required | Yes |
| Environmental Certification | GREENGUARD |
| Country of Origin | United States |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.