Xstamper Red/Blue ENTERED Title Stamp
Stock #XST2027
$17.09
/ 1 Each
- 1 + $17.09 EA
Message Stamp - ENTERED - 0.50" Impression Width - 100000 Impression(s) - Red, Blue - Polymer Polymer - Recycled - 1 Each
- Retractable frame keeps ink away from surface
- Pre-inked; prints Red message and Blue design
- Impression size: 0.50" Width x 1.62" Length
- 62% post-consumer material
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Manufacturer Part Number | 2027 |
| Brand Name | Xstamper |
| Product Model | 2027 |
| Product Name | Red/Blue ENTERED Title Stamp |
| Product Description | ENTERED Title Stamp prints two colors simultaneously and is pre-inked for 100,000 impressions. Each re-inking provides another 100,000 impressions. Patented cellular inking process delivers clean, consistent impressions. Impression size is 1/2" x 1-5/8". Spring-activated, retractable stamping surface keeps work area clean. Pre-inked stamp is made from high-impact polymers for years of trouble-free use and contains a high percentage of recycled material. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pre-inked Stamp |
| Impression | ENTERED |
| Impression Type | Message Stamp |
| Impression Width | 0.50" |
| Impression Length | 1.62" |
| Number of Impressions | 100000 |
| Impression Color |
|
| Re-inkable | Yes |
| Features |
|
| Product Material | Polymer |
| Weight (Approximate) | 2.08 oz |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 62% |
| Post-consumer-waste% | 62% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Japan |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.