Xstamper ClassiX Self-inking Plastic Date Stamp
Stock #XSTM71Custom Message/Date Stamp - 1.25" Impression Width x 1.87" Impression Length - 1 Each
- Prints date and custom message up to 4 lines with 28 character per line
- Self-inking; available in Red, Black, Blue, Green or Purple
- Heavy-duty plastic frame for durability
- Impression size: 1-1/8"W x 1-7/8"L
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Manufacturer Part Number | M71 |
| Brand Name | Xstamper |
| Product Line | ClassiX |
| Product Model | M71 |
| Product Name | ClassiX Self-inking Plastic Date Stamp |
| Product Description | Customizable plastic self-inking date stamp delivers up to four lines with 25 or 28 characters per line. Ideal for messages, dates and information. No stamp pad required. Stamp uses replaceable ink cartridges. Stamp has a lightweight, sleek plastic design for easy handling. Heavy-duty plastic frame for durability and years of service. Deeply molded bands provide crisp, clean impressions every time. Impression size is 1-1/8" x 1-7/8". Date stamp contains a high percentage of recycled material. Contact customer service to customize stamp. Complete orders are shipped within 48 hours of receipt by Xstamper. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Self-inking Stamp |
| Impression Type | Custom Message/Date Stamp |
| Impression Width | 1.25" |
| Impression Length | 1.87" |
| Features |
|
| Material Details |
|
| Weight (Approximate) | 6.08 oz |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | China |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.