Xstamper Small Address/Inspection Stamp
Stock #XSTN04
$25.75
/ 1 Each
- 1 + $25.75 EA
Custom Message Stamp - 0.50" Impression Width x 1.06" Impression Length - 50000 Impression(s) - Recycled - 1 Each
- Customize with message or artwork, or choose established impression style
- Prints Up to 4 Line with 15 Character per Line
- Pre-inked; available in Red, Black, Blue, Green or Purple
- Impression size: 0.50" Width x 1.06" Length
- 67% post-consumer material
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Manufacturer Part Number | N04 |
| Brand Name | Xstamper |
| Product Name | Small Address/Inspection Stamp |
| Product Description | Personalize with a message, signature, logo or artwork. Use your original artwork or select any of an established impression styles. Xstamper Small Address/Inspection Stamp offers an ergonomic SureGrip design. Print copy horizontally or vertically. Stamp is pre-inked in either choice of red, black, blue, green or purple and dispenses 50,000 impressions before it needs to be re-inked. Offers a maximum 4 lines with 15 characters per line. Impression size: 1/2" x 1-1/16". Contact customer service to customize stamp. Complete orders are shipped within 48 hours of receipt by Xstamper. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pre-inked Stamp |
| Impression Type | Custom Message Stamp |
| Impression Width | 0.50" |
| Impression Length | 1.06" |
| Number of Impressions | 50000 |
| Re-inkable | Yes |
| Weight (Approximate) | 0.96 oz |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 67% |
| Post-consumer-waste% | 67% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.