Xstamper Two-Color Custom Stamp
Stock #XSTN20
$77.30
/ 1 Each
- 1 + $77.30 EA
Custom Message Stamp - 0.88" Impression Width x 2.75" Impression Length - Recycled - 1 Each
- Customize with message or artwork
- Prints 2 colors and Up to 6 Line
- Pre-inked; available in Red, Black, Blue, Green and/or Purple
- Impression size: 0.88" Width x 2.75" Length
- 53% post-consumer material
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Manufacturer Part Number | N20 |
| Brand Name | Xstamper |
| Product Name | Two-Color Custom Stamp |
| Product Description | Two-Color Stamp is perfect for business addresses, signatures and notary stamps. Custom stamp delivers one to six lines. Stamp is pre-inked in either choice of red, black, blue, green and/or purple and dispenses 50,000 impressions before it needs to be re-inked. 1/8" space required between colors, borders not available. Offers an ergonomic handle design. Impression size: 7/8" x 2-3/4". Contact customer service to customize stamp. Complete orders are shipped within 48 hours of receipt by Xstamper. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pre-inked Stamp |
| Impression Type | Custom Message Stamp |
| Impression Width | 0.88" |
| Impression Length | 2.75" |
| Re-inkable | Yes |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 53% |
| Post-consumer-waste% | 53% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.