Xstamper Spin 'N Stamp
Stock #XSTN70
$74.10
/ 1 Each
- 1 + $74.10 EA
Custom Message Stamp - 0.50" Impression Width x 1.62" Impression Length - 50000 Impression(s) - 1 Each
- Customize with message or artwork; ideal for return addresses, check endorsements and more
- 3 stamps in one holder
- Spin to change stamp; ergonomic handle design
- Pre-inked; available in Red, Black, Blue, Green or Purple
- Impression Size: 0.50" Width x 1.62" Length
Non-Returnable
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Shachihata, Inc |
| Manufacturer Part Number | N70 |
| Brand Name | Xstamper |
| Product Name | Spin 'N Stamp |
| Product Description | Stamp holds three important business stamps in one holder. Move from stamp to stamp with a simple spin. Personalize with a message, signature, logo or artwork. Ideal for return addresses, company names, check endorsements, special messages and more. Great for business addresses or important messages. Stamps are pre-inked in either choice of red, black, blue, green or purple, and each dispenses 50,000 impressions before it needs to be re-inked. Offers an ergonomic handle design. Choose three insert styles. Impression size is 1/2" x 1-5/8". Contact customer service to customize your stamp. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Type | Pre-inked Stamp |
| Impression Type | Custom Message Stamp |
| Impression Width | 0.50" |
| Impression Length | 1.62" |
| Number of Impressions | 50000 |
| Re-inkable | Yes |
| Weight (Approximate) | 4 oz |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
| Additional Warranty Information |
Shachihata Inc. guarantees Xstamper stamps against defects in workmanship and materials under normal usage, with proper care and re-inking, for as long as you own your stamp. Shachihata Inc. shall not be liable for any defects or damage caused by the use of refill ink that is not Xstamper Refill Ink. In the event defects should occur, we will repair or replace the defective stamp with a stamp of identical size and impression without charge, within 30 days of receipt of the defective stamp. |
| Non-Returnable | ✔ |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.