Stanley-Bostitch 15/16" Heavy-duty Staples
Stock #SB3515/16HC-1MHeavy Duty - 15/16" Leg - 1/2" Crown - Holds 215 Sheet(s) - Chisel Point - High Carbon Steel - 1000 / Box
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Amax Inc |
| Manufacturer Part Number | SB3515/16HC-1M |
| Brand Name | Stanley-Bostitch |
| Product Name | 15/16" Heavy-duty Staples |
| Product Description |
Premium, heavy-duty staples were developed for optimum performance in Bostitch 00540 and other heavy-duty staplers. Made from superior quality, high carbon wire to reduce buckling and jamming, the finely honed chisel points deliver maximum penetration for maximum sheet capacity. Optimized 15/16" (23mm) leg length drives through a sizable 165 to 215 sheets to fasten them. |
| Packaged Quantity | 1000 / Box |
| Product Type | Staples |
| Staple Type | Heavy Duty |
| Leg Length | 15/16" |
| Crown Width | 1/2" |
| Sheet Capacity | 215 |
| Features | Chisel Point |
| Product Material | High Carbon Steel |
| Compatibility |
Use In 00540 |
| Recycled | No |
| Post-consumer-waste% | 0% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | Taiwan |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.