Roaring Spring Recycled Legal Pad
Stock #ROA74713
$55.33
/ 1 Dozen
- 1 + $55.33 DZ
40 Sheets - 80 Pages - Printed - Stapled/Tapebound - Both Side Ruling Surface - Wide Ruled Front Ruling - 0.34" Ruled - Double Line Red Margin - 15 lb Basis Weight - 56 g/m² Grammage - 11 3/4" x 8 1/2" Sheet Size - 0.22" Height x 8.5" Width x 11.8" Length - White Paper - Green Binding - Chipboard Backing, Perforated, Unpunched, Easy Tear - Recycled - 1 Dozen
- Perforated pages quickly and easily tear out for additional convenience
- Staple and tape binding secures pages for long-lasting use
- Legal-ruled paper keeps your writing organized
- Chipboard back offers sturdy writing support
| Specs: | Detailed Description: |
|---|---|
| Manufacturer | Roaring Spring Paper Products |
| Manufacturer Part Number | 74713 |
| Brand Name | Roaring Spring |
| Product Name | Recycled Legal Pad |
| Product Description | Legal pad provides the perfect way to take notes at your next meeting or lecture. Perforated pages quickly and easily tear out for additional convenience. Legal-ruled paper keeps your writing organized. |
| Packaged Quantity | 1 Dozen |
| Package Type | Retail |
| Product Condition | New |
| Product Type | Legal Pad |
| Number of Sheets | 40 |
| Number of Pages | 80 |
| Sheet Type | Printed |
| Sheet Color | White |
| Sheet Size | 11 3/4" x 8 1/2" |
| Basis Weight | 15 lb |
| Grammage | 56 g/m² |
| Ruling Surface Side | Both Side |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Front Ruling Type | Wide Ruled |
| Ruling Line Color | Blue |
| Margin Color | Red |
| Margin Rule Type | Double Line |
| Binding Type | Stapled/Tapebound |
| Binding Color | Green |
| Features |
|
| Height | 0.22" |
| Width | 8.5" |
| Length | 11.8" |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 30% Paper |
| Post-consumer-waste% | 3% |
| Assembly Required | No |
| Country of Origin | United States |
Significant Savings
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.
Please call our Customer Care Center at 800.222.0510 or contact us to learn how volume purchase plans can result in significant savings for your firm. If you choose to purchase a quantity greater than shown, discounted pricing will be applied after this order is submitted and will be reflected on your invoice.